Tereza Kymlová

A budete jen koukat, nebo i číst?

I Stand with Israel?

19. 5. 2021


Letošní jaro bylo po delší pauze ve znamení palestinsko-izraelských bojů. Proč jsem si neoznačila profilovku nálepkou I Stand with Israel? Né, že by mi to bylo fuk.

Tak za prvý. Náhodou, už za svobodna, když jsem někde zahlídla fotky izraelských vojáků, vždycky jsem měla za to, že to jsou fešáci. Navíc v těch zelených uniformách... No proto jsem si pak vzala fešnýho blonďáka, že jo. Páč dva tmavý v baráku, to by prostě byla nuda. Navíc, cestovat kvůli tomu do Izraele? Ani náhodou.

Za druhý. Taky mě dneska potěšila zpráva s názvem "Lest izraelské armády...", kde se píše o tom, jak oblbli světový média a nahnali špičky Hamásu do tunelů. To čtu a říkám: Pěkně, chlapi ! Jak za starých dobrých šílených starozákonních časů. To byla tehdá taky jedna lest za druhou.

Za třetí. Po přečtení zprávy si říkám: A jo, vzdyť já ještě pořádně neviděla v akci tu jejich železnou drtičku. Jdu na YT, abych se krapet vzdělala, páč u nich doma se o tom prťata učí prej už ve školce, aby se tolik nebály války a věděly, že je tu jejich Železná "mamča", která se za ně bude pokaždý rvát. Hned při prvním videu si říkám: Kámo! Tak k tomu ještě chybí šampáňo, chlebíčky a jedenatřicátej prosinec. Páč, kdybych nevěděla, že tam probíhá válka, měla bych za to, že jde o oslavu Novýho roku. Jednak kvůli tý světelný “šóu" na noční obloze, jednak kvůli všeobecnýmu pokřiku Izraelců GO! GO! GO! a všelijakýmu dalšímu hecování. Tak asi škoda, že s tím Palestinci nezačali na konci roku. Izraelci by ušetřili na ohňostrojích (i když antiraketový střely vyjdou vlastně dráž, tak asi nic).

Za čtvrtý. V tý zprávě zmiňovali nějakýho mluvčího IDF, Jonathana C. No a ten na mě zrovinka v jednom videjku znenadání vykouk. Anglicky popisoval, jak Hamás sejmul za jeho zády rodinnej dům. Ale proto, že já jsem s anglinou tak na trojku, a rozumím každou třetí větu (což ujde, ne?), tak spíš než jeho záda, a to, co měl za nima, mě zaujala jeho tvář. A vůbec, celkovej výraz. Prostě sympaťák chlap. Trochu s jizveným obličejem a příjemným poklidným hlasem. A zase ta zelená uniforma... Tak říkám: Mám si teda změnit tu profilovku, nebo ne...? Takový fešáci to jsou... A jsou přece více méně v právu. Ale prostě ne-e. Ani kvůli Jonathanovi, i když je to sympaťák. Ani kvůli tomu ohňostroji.

Páč, kdybych si ji tam dala, mohlo by to působit, že je mi jako úplně šuma fuk, když na druhý straně umíraj obyčejný Palestinci. Ty prej mimochodem (nebo teďka možná hlavnímchodem) nejsou vůbec žádný Palestinci. Je to prej něco jako "uměle" vytvořenej národ, nastrčenej na svý místo kdysi Arabama, co se nechtěli smířit se vznikem Izraele. O tom se teď všude píše. No jo, ale tak z plastu asi nejsou, že jo. I když jsou, dejme tomu, uměle vytvořený. Krev jim taky teče, jako Izraelcům. (I když hlavně kvůli Hamásu). Bůh je taky stvořil (jako každýho). A Ježíš za ně taky umřel (jako za všechny).

Další věc. Irituje mě, že jsou, asi hlavně mezi křesťanama (asi mezi těma ukrutně nadšenejma) lidi, co by s láskou sežrali i Izraelský h..í..o, aby se nejednomu Jonatánovi zalíbili. Anebo samotnýmu Bohu? Tak jestli jim to neva, já jim přeju dobrou chuť. Pár takových jsem potkala a běda, běda (!), jestli před nima řeknete něco, byť jen s negativním nádechem, o Izraeli.

Další věc. Že tam musej ženský povinně na vojnu, kdežto ultraortodoxní týpci donedávna nemuseli, je teda nechutný. To by mělo bejt snad obráceně, ne?

No. Takže, co teda. Pro mě Izrael JE Boží vyvolenej národ. S předivnejma cestama (skrz dějiny lidstva), na kterým se naplnily, a ještě - věřim, že naplněj - proroctví. Národ, co nesmírně trpěl (skrz dějiny lidstva) snad jako žádnej jinej. A ještě bude. A hodně. Dokud nebude všemu konec. Ale taky národ, co se odjakživa vzpíral... Já vim, že i díky nim je nejeden z nás tam, kde právě je. Ale to spíš vlastně díky Bohu.

No právě. Radši než I Stand with Israel, tak I want to stand with the God of Israel. Because it's primarily God who STRUGGLES. And ONLY he is perfectly fair.

Ale i chudáci obyčejný, uměle vytvořený, Palestinci. Izraelci (nejen) jim budou dávat ještě takovou sodu, že z toho budou prskat bublinky na všechny národy. Má to tak bejt. I když se snaží je gentlemansky předem včas varovat. Ale jinak se to zkrátka nedá, že jo.

Ale abyste nemysleli, že jsem necita. Tuhle vařim a myslim na Izrael (no je to pár dní). Představuju si, jak začnou hučet sirény a já musím popadnout dítě a zdrhat do krytu. Nebo mu zakrejt uši. Pak říkám mužskýmu nahlas: Ty hele, to musí bejt zvlášť pro ty malý izraelský děti přece strašně stresový, furt žít ve stavu, kdy z Gazy přilítne raketa, schovávat se. No, neříkej mi, že z toho nemaj některý ty malý chudáci trauma? No, neříkal nic. Takže jsem si musela jako většinou odpovědět sama a říkám: No, ale zas na druhou stranu, oni v tom žijou vlastně furt a určitě jsou na tyhle věci připravovaný už od školy. Hele, nekecám, druhej den narazim na článek, kde o tom mluví jistá izraelská matka. Přesně to, co den předtím já. Že jsou z toho děti vystresovaný, dokonce z toho maj trauma, ALE(!), že jsou na to z druhý strany skvěle připravovaný už ve škole. Tohle se mi čas od času stává. Na určitý věci já mám prostě cit. Tak vidíte, i na ten Izrael. Nechci radši vědět, co učej malý, uměle vytvořený, děti v palestinských školách. Ale - Bůh ať žehná i jim. Vlastně každýmu, kdo hledá jeho spravedlnost.


Tak čau a vždycky stůjte na tý správný straně...

Tweet