Tereza Kymlová

A budete jen koukat, nebo i číst?

PŘECHOD BÍLÝCH KARPAT - 4 dny/85 km

22. 6. 2024

Tohle prostě nešlo odmítnout. Když s tebou (matkou!) chce jet skoro plnoletej habán na trek, místo se školou na turisťák (to by prej byla nuda), tak musíš něco naplánovat, i kdyby trakaře padaly. A tak jsem putovala po mapě, až padlo rozhodnutí na Karpaty. Nikdy jsem v nich nebyla a nejsou zas tak vzdálený od Těšína.


1. DEN

Hned na počátku cesty ve vlaku přišlo malý "prorocký vlnění", jak říkám drobným situacím, kdy jedna potvrzuje druhou. "Kdy už budeme vystupovat?" ptám se synátora. "Až zazvoní zvonec a pohádky bude konec," říká. Taková pitomost! No ale když v dalším vlaku RJ otevřeš jejich časopis, kde jsou zrovna hlavní téma český dálkový treky a na první straně je citace "A zazvonil zvonec a pohádky je konec," tak už ti to tak blbý nepřipadá, protože se tu najednou spojí dvě věci (trek a tahle zvláštní věta) a ty prostě VÍŠ, že je to znamení, že jedeš správným směrem ve správnej čas a že Bůh, kterej je v Nebi, je s tebou v Duchu prostě Všude. (Víš to sice vždycky, ale On ti to rád připomene). A taky, že tahle cesta bude pohádka a jako v každý, tak i v týhle, nebude nouze o drama!


Náš start začal ve Valašských Příkazech a už zdejší průvodčí ve vlaku svým přátelským úsměvem, vtipkováním s cestujícíma, jakoby každýho osobně znal, dával tušit jinej kraj. Kraj, kde prý žijou "strašně milý lidi", jak pořád čtu na socsítích. Z vlaku nás průvodčí vyprovodil slovy: "Tak se opatrujte, lidičky!" a před námi byl první výstup na začátek Bílých Karpat s cílem na Slovensku v místě Brezová, kaplnka nad Vršatským Podhradím - ráj pro nocleh. Studánka, koryto s vodou, lavičky, přístřešek i krásná (mokrá!) louka, na který jsem si záhy postavila svůj úplně novej, ještě nevyzkoušenej, tarp. Ten jsem si ráno sbalila navlhlej a nazítří bleskově vysušila během přestávky po cestě.

Brezová, kaplnka (SK)